"Gwarancja minimalnej stawki godzinowej w umowie zlecenia i umowie o świadczenie usług – forma
Zapraszam do lektury mojego nowego artykułu pt. "Gwarancja minimalnej stawki godzinowej w umowie zlecenia i umowie o świadczenie usług – forma ingerencji funkcji ochronnej prawa pracy w prawo cywilne", który ukazał się w sierpniowym numerze Monitora Prawa Pracy.
Przedmiotem niniejszego opracowania była odpowiedź na pytanie, czy fakt nadania niektórym umowom cywilnoprawnym, w szczególności umowie zlecenia i umowie o świadczenie usług, cech związanych ze stosunkiem pracy (w tym cech dotyczących pracowniczego wynagrodzenia za pracę) mieści się w zakresie funkcji ochronnej prawa, w tym ochrony pracy, prawa pracy czy może prawa zatrudnienia.
Rozważałam, czy w tym kontekście istnieją wspólne właściwości zatrudnienia pracowniczego i pozapracowniczego oraz przenikanie (a nawet zawłaszczanie) prawa pracy w stosunku do prawa cywilnego oraz vice versa.
Analizowałam powyższe m.in. na podstawie ustanowienia minimalnej stawki godzinowej w wysokości 13 zł brutto, obowiązującej w 2017 r., której wprowadzenie spowodowało ochronę, dotychczas nieistniejącą, dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.
Comentários