top of page

"Gwarancja minimalnej stawki godzinowej w umowie zlecenia i umowie o świadczenie usług – forma

Zapraszam do lektury mojego nowego artykułu pt. "Gwarancja minimalnej stawki godzinowej w umowie zlecenia i umowie o świadczenie usług – forma ingerencji funkcji ochronnej prawa pracy w prawo cywilne", który ukazał się w sierpniowym numerze Monitora Prawa Pracy.


Przedmiotem niniejszego opracowania była odpowiedź na pytanie, czy fakt nadania niektórym umowom cywilnoprawnym, w szczególności umowie zlecenia i umowie o świadczenie usług, cech związanych ze stosunkiem pracy (w tym cech dotyczących pracowniczego wynagrodzenia za pracę) mieści się w zakresie funkcji ochronnej prawa, w tym ochrony pracy, prawa pracy czy może prawa zatrudnienia.


Rozważałam, czy w tym kontekście istnieją wspólne właściwości zatrudnienia pracowniczego i pozapracowniczego oraz przenikanie (a nawet zawłaszczanie) prawa pracy w stosunku do prawa cywilnego oraz vice versa.


Analizowałam powyższe m.in. na podstawie ustanowienia minimalnej stawki godzinowej w wysokości 13 zł brutto, obowiązującej w 2017 r., której wprowadzenie spowodowało ochronę, dotychczas nieistniejącą, dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.


Comments


wyróżnione posty

ostatnie posty

archiwum

wyszukaj wg tagów

Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page